Vaegnägijatele
Laste vaktsineerimine

Iga lapse organismi kaitseb immuunsüsteem. Meie võimuses on seda süsteemi tema eripärasid arvestades tugevamaks muuta.

Loe edasi
Täiskasvanutele

Täiskasvanu puutub iga päev kokku tuhandete haigusetekitajatega. Nende eest pakub kaitset immuunsüsteem, mis töötab pidevalt ja märkamatult. Vaktsineerimine aitab organismil ohte ära tunda ja neile vastu astuda.

Loe edasi
Tervishoiutöötajatele

Tervishoiutöötajatel on väga oluline roll vaktsineerimise elluviimisel. Neilt saadud info ja selgitused mõjutavad inimeste otsuseid ning kogutud tagasiside ja statistika aitavad suunata vaktsineerimispoliitikat.

Loe edasi
Reisivaktsineerimine ja profülaktika

Nakkushaiguste vältimiseks peaksid riskipiirkondadesse sõitjad pöörduma vähemalt 4 nädalat enne reisi algust oma perearsti poole või reisimeditsiini kabinetti tervisekontrolliks ja vajadusel ka vaktsineerimiseks.

Loe edasi

Hiinast saabunud postipakiga koroonaviirust ei saa

28. Jaan 2020

laboritestid

Uut tüüpi koroonaviirus 2019-nCOV ei levi Hiinast saabuvate kaupadega, seega võib Eestis populaarseid internetist tellitud postipakke viirusesse nakatumist kartmata vastu võtta ja avada.

 

Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna juhataja Mari-Anne Härma sõnul ei pea viirused väliskeskkonnas kaua vastu ning postipakile näiteks aevastamisega sattunud viirust sisaldavad piisad kaotavad oma nakkusohtlikkuse tundidega. „Loomulikult tuleb peale kaugelt saabunud pakkide katsumist endiselt pärast käed puhtaks pesta, sest pind võib olla saastunud näiteks erinevate kahjulike bakteritega. Kuid tõenäosus nädalaid tagasi Hiinas koroonaviirusega kokkupuutunud pakilt haigus saada on ülimalt väike,“ ütles Härma, kelle sõnul tuleb Eestis praegu käsi pesta ja ettevaatlik olla pigem gripi ja gripilaadsete viiruste levimise tõttu. „Gripihooajal tuleb igal juhul kätehügieeni erilise tähelepanelikkusega jälgida.“

 

Kuigi Hiinast saabunud postipakid praegustel andmetel endast koroonaviiruse osas ohtu ei kujuta, soovitab terviseamet endiselt hoolikalt kaaluda vajadust reisida Hiina Rahvavabariigi riskipiirkondadesse. „Kokkupuutel nakatunuga jõuab viirus end uues organismis sisse seada. Kuna viiruse inkubatsiooniperiood on kuni kaks nädalat, on nakkusohtlikud ka pealtnäha täiesti terved inimesed,“ ütles Härma, kelle sõnul peaksid riskipiirkonnast naasvad inimesed oma tervist 14 päeva jooksul jälgima ning selles vahemikus palaviku, köha või hingamisraskuse esinemisel helistama koheselt arstile ning teavitama reisist Wuhani või selle lähipiirkonda.

 

Hetkel levib koroonaviirus 2019-nCOV peamiselt Hiinas, üksikjuhtumeid on avastatud ka Jaapanis, Hong Kongis, Macaus, Lõuna-Koreas, Singapuris, Vietnamis, Nepalis, Malaisias, Prantsusmaal, Saksamaal, Ühendriikides ja Austraalias. Enamus juhtumite puhul on haigestunu eelnevalt viibinud Hiinas. Nakkus sai alguse Wuhani linnas elusloomade ja mereandide turult. Haigestunutel tekkis palavik, hingeldus ja kopsupõletik.

 

Koroonaviirused avastati eelmise sajandi 60ndatel aastatel, viirused suudavad nakatada nii inimesi kui ka erinevaid loomi ja linde. Viirused tungivad organismi hingamisteede ja seedetrakti limaskesta rakkudesse, levides nii õhu teel piisknakkusena kui fekaaloraalselt. Tuntud koroonaviirused nagu  beetakoroonaviirus HCoV-OC43 ja HCoV-HKU1 ja alphakoroonoviirus HCoV-229E põhjustavad nii ülemiste hingamisteede viirusnakkustele omaseid sümptomeid kui ka tõsiseid kopsuvaevusi, ohustades eelkõige vanureid ja väikelapsi.

Terviseameti tegevuse eesmärk on tervisliku elu- ja õpikeskkonna kujundamisele suunatud rahvastiku tervise poliitika elluviimine tervishoiu-, tervisekaitse-, kemikaaliohutuse ja meditsiiniseadmete valdkonnas. Tervishoidu puudutavate kriiside lahendamisel on terviseamet Eestis juhtiv asutus.