Vaegnägijatele
Laste vaktsineerimine

Iga lapse organismi kaitseb immuunsüsteem. Meie võimuses on seda süsteemi tema eripärasid arvestades tugevamaks muuta.

Loe edasi
Täiskasvanutele

Täiskasvanu puutub iga päev kokku tuhandete haigusetekitajatega. Nende eest pakub kaitset immuunsüsteem, mis töötab pidevalt ja märkamatult. Vaktsineerimine aitab organismil ohte ära tunda ja neile vastu astuda.

Loe edasi
Tervishoiutöötajatele

Tervishoiutöötajatel on väga oluline roll vaktsineerimise elluviimisel. Neilt saadud info ja selgitused mõjutavad inimeste otsuseid ning kogutud tagasiside ja statistika aitavad suunata vaktsineerimispoliitikat.

Loe edasi
Reisivaktsineerimine ja profülaktika

Nakkushaiguste vältimiseks peaksid riskipiirkondadesse sõitjad pöörduma vähemalt 4 nädalat enne reisi algust oma perearsti poole või reisimeditsiini kabinetti tervisekontrolliks ja vajadusel ka vaktsineerimiseks.

Loe edasi

Rahvusvahelised suurüritused võivad tõsta nakkushaiguste leviku ohtu

20. Veebr 2020

Vaktsineerimine

Terviseamet soovib meelde tuletada, et enne suurtel rahvusvahelistel üritustel osalemist tuleks enda ja teiste tervise kaitseks veenduda, et soovituslikud vaktsiinid oleksid tehtud. Lisaks headele emotsioonidele, mida suurüritused pakuvad, võib suureneda ka nakkushaiguste leviku oht. Seda tasuks silmas pidada ka 2.03.–8.03.2020 Tallinnas toimuva iluuisutamise juunioride maailmameistrivõistluste (World Junior Figure Skating Championships 2020) kontekstis. Selle ürituse raames on Tallinnasse oodata andekaid noorsportlasi ja nende fänne rohkem kui 40-st riigist üle maailma.

 

2019. aastal registreeriti WHO andmeil Euroopa regioonis 104 248 leetrite juhtu. Enamik haigusjuhte esinesid alljärgnevates riikides: Ukraina (57282), Kasahstan (13326), Venemaa (4153), Gruusia (3920), Türgi (2890), Prantsusmaa (2637), Kõrgistan (2284), Põhja-Makedoonia (1884), Rumeenia (1706) ja Usbekistan (1692). Ameerika nakkushaiguste tõrje ja ennetuskeskuse (CDC) andmeil on 2019. aastal Ameerika Ühendriikides registreeritud 1282 leetrite juhtu. 2020. aasta jaanuarikuus on registreeritud USA-s 5 leetrite juhtu. 

 

Arvestades leetrite epidemioloogilist olukorda maailmas soovitame kõigil, eriti neil, kes plaanivad eelpool mainitud ja teistel suurüritusel viibida, veenduda, et Teie ja Teie lähedased oleksid leetrite vastu vaktsineeritud riiklike soovituste kohaselt. Lapsed peaksid olema leetrite vastu vaktsineeritud vastavalt riiklikule immuniseerimiskavale esimese doosiga 1-aastaselt ja teise doosiga 13-aastaselt. Täiskasvanute leetrite vastase vaktsineerimise soovitused on järgmised:

  • Isikutel, kes ei ole leetreid põdenud ja keda ei ole leetrite vastu vaktsineeritud, on soovitatav teha MMR vaktsiini 2 doosi vähemalt 4-nädalase intervalliga.
  • Isikutel, kes on vaktsineeritud MMR vaktsiini ühe doosiga, on soovitatav teha korduv vaktsineerimine MMR vaktsiini ühe doosiga.
  • Isikutel, kes on sündinud enne 1980. aastat ja on vaktsineeritud leetrivaktsiini ühe doosiga, on soovitatav teha vaktsineerimine MMR vaktsiini ühe doosiga.
  • Isikutel, kes on sündinud ajavahemikul 1980–1992. a ja on vaktsineeritud leetrivaktsiini kahe doosiga, on soovitatav teha korduv vaktsineerimine MMR vaktsiini ühe doosiga, sh ka juhul, kui vähemalt ühe doosi manustamine jäi mainitud vahemikku.
  • Isikutel, kes on sündinud pärast 1993. a ja on vaktsineeritud MMR vaktsiini kahe doosiga, pole vaja ennast korduvalt vaktsineerida.

Eestis registreeriti 2019. aastal 27 leetrite haigusjuhtu, millest kohalikke haigusjuhte oli 6. Ülejäänud haigusjuhtudest 12 olid sisse toodud (Ukraina 7, Egiptus 1, Sri Lanka 1, Venemaa 1, Araabia EÜ 1, Türgi 1) ning 9 haigestusid pärast kokkupuudet sisse toodud juhuga. Ukrainast sisse toodud juhud olid kõik täiskasvanud mehed vanuses 19–42 a, kes viibisid Eestis valdavalt tööasjus.

 

Sellel aastal ei ole Eestis veel (seisuga 20.02.2020) registreeritud ühtegi leetrite haigusjuhtu.