Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Vaegnägijatele
Laste vaktsineerimine

Iga lapse organismi kaitseb immuunsüsteem. Meie võimuses on seda süsteemi tema eripärasid arvestades tugevamaks muuta. Lapsena saadud vaktsiinide toel suudab keha edaspidi edukalt võidelda haigusetekitajatega ning ennast iseseisvalt kaitsta.

Loe edasi
Täiskasvanutele

Täiskasvanu puutub iga päev kokku tuhandete haigusetekitajatega. Nende eest pakub kaitset immuunsüsteem, mis töötab pidevalt ja märkamatult. Vaktsineerimine aitab organismil ohte ära tunda ja neile vastu astuda.

Loe edasi
Lähen vaktsineerima

Teadus ja tehnoloogia on andnud meie käsutusse mõjusa vahendi võitlemaks nakkushaigustega.

Vahendi, mis tagab tervise täna ja aastateks ette. Vaktsineerimisega kaitseb inimene nii enda, lähedaste kui ka paljude teiste tervist. Mida vähem on haigustel kandepinda, seda tagasihoidlikum on nende levik.

Siit leiad info vaktsineerimispunktide kohta.

Loe edasi
Unustatud nakkushaiguste rändnäitus

Ajalooline ja hariv näitus “Jälle need nakkushaigused! Sajandi jagu haiguspuhanguid ja ravi” annab põhjaliku ülevaate 20. sajandi tõsisematest nakkushaigustest, nende levikust ning tervishoiusüsteemi arengust. Näitus annab võimaluse tutvuda ajalooliste plakatite, fotode ja meditsiinivahenditega, mis aitavad mõista, kuidas ühiskond on läbi aegade nakkushaigustega võidelnud.

Loe edasi

Poisid võtsid HPV vaktsiini väga hästi vastu: kaitse on saanud üle 22 tuhande noormehe

25. Nov 2024

HPV vastane vaktsineeirmine

 

Kui seni on Eestis HPVst ehk inimese papilloomiviirusest räägitud peamiselt seetõttu, et see võib naistel põhjustada emakakaelavähki, seostatakse viirust veel vähitekkega pea- ja kaelapiirkonnas, näiteks suuõõnes või neelus ja sagedamini just meestel.

 

Kuivõrd HPV vastane vaktsineerimine on kõige tõhusam enne viirusega kokkupuutumist ehk vanuses 12-14 aastat, keskendub riigi korraldatud vaktsineerimine just nendele vanusrühmadele ja tasuta immuniseeritakse kuni 18. eluaastani.

 

Alates tänavu veebruarist saavad tüdrukute kõrval tasuta vaktsiini ka poisid. Terviseameti nakkushaiguste epidemioloogia osakonna teenuse juhi Irina Filippova sõnul on pilt väga rõõmustav, sest praeguse seisuga on mõnes piirkonnas juba pooled sihtrühma kuuluvatest poistest inimese papilloomviirusesse nakatumise eest kaitstud ja viirusel on selle võrra palju väiksem võimalus edasi levida. „Poisid ja nende vanemad võtsid uudise väga hästi vastu ning poisid moodustavad sel aastal vaktsineeritutest lausa 75,4 protsenti. Kokku on praeguse seisuga vaktsiini saanud 22 572 poissi,“ tõdeb Filippova.

 

Filippova toonitab, et need tulemused ei tähenda, justkui oleks tüdrukute huvi vaktsineerimise vastu kordades väiksem. Vastupidi. Poiste suurem hulk on tingitud sellest, et tüdrukuid hakati vaktsineerima 2018. aastal ning 15-18aastaste hulgas on paljud tüdrukud vaktsiini juba varasemalt kätte saanud. Kui näiteks vaadata 12-14aastaste vanuserühma poisse, siis on väga tublid olnud Saare, Tartu, Jõgeva, Viljandi ja Lääne-Viru maakonnad. Kõige madalam huvi on Järva, Lääne, Hiiu ja Põlva maakondades.

 

 

Poiste HPV vastane vaktsineerimine 2024

 

 

Kokku on tänavu HPV vastase kaitse saanud 29 950 poissi ja tüdrukut, kuid neile tuleb veel lisa, sest sügisene vaktsineerimine on alles alanud. Kindlasti oodatakse aktiivselt osalema ka tüdrukuid, sest HPV on emakakaelavähi üheks tekkepõhjuseks. Eestis on emakakaelavähi esinemissagedus ja suremus üks kõrgemaid Euroopas.

 

“Et nakatumisi ja raskesse haigusesse haigestumist ennetada, võimaldatakse Eestis 12-18aastastele poistele ja tüdrukutele tasuta HPV-vastast vaktsineerimist,” pöörab Tervisekassa vaktsineerimise teenusejuht Hanna Jäe tähelepanu. “Tervisekassa tagab tasuta vaktsiini kõigile sihtrühma kuuluvatele noortele, sest ennetusse panustamine on investeering noorte terve tuleviku heaks. Vaktsineerimine toimub enamasti koolis ja noorte nõustamiskabinettides. HPV-vastane vaktsineerimine on noorele tasuta. Kooliõde küsib selleks lapsevanema nõusolekut. Põhjendatud juhtudel võib vaktsineerimine toimuda ka perearsti juures,” lisab Jäe.

 

Viirus ohustab nii mehi kui naisi. Viirus levib inimeselt inimesele nahk-naha kontaktis või limaskestade kokkupuutel. Seega võib nakkuse saada seksuaalvahekorra ajal, kuid piisab ka lihtsalt intiimsetest puudutustest.

HPV vastase vaktsineerimise kohta saab lähemalt lugeda vaktsineeri.ee/hpv veebilehelt.

 

Küll aga võib välja tuua riikide edulugusid, kus HPV vastane vaktsineerimine on vähendanud jõudsalt rasketesse vähivormidesse nakatumist. Näiteks Inglismaal vähendas HPV-vastane vaktsineerimine emakakaelavähi diagnooside arvu 75% võrra nende seas, kellele pakuti 17-18-aastaselt HPV vaktsineerimist, selgus Inglismaal läbiviidud ulatuslikust uuringust. Analüüsis vaadeldi andmeid 1,4 miljoni naise kohta, kes sündisid aastatel 1987–1992.

 

Riikliku statistikaameti analüüsitud andmed näitasid ka emakakaela düsplaasia vähenemist selles rühmas 31% võrra, kui nad olid saanud 23–30-aastaseks, võrreldes nendega, kes olid veidi vanemad ega saanud vaktsineerimist.

 

Uuringu teises osas, kus vaadeldi nooremas eas vaktsineerituid, selgus, et ükski naine, kes oli saanud vaktsiini vanuses 12–13 aastat, ei olnud uuringu ajal emakakaelavähki surnud.[1]

 

Šotimaal tehtud uuringud näitasid emakakaelavähi esinemissageduse vähenemist 74% naistel, keda vaktsineeriti HPV vastu catch-up programmina üle 14-aastastel. Emakakaelavähi juhtumeid ei esinenud nendel, keda vaktsineeriti vanuses 12-13 aastat.[2]

 

Inglismaal on võetud eesmärgiks elimineerida emakakaelavähki 2040. aastaks. Kõrge vaktsineerimisega hõlmatus on oluline faktor selle eesmärgi saavutamiseks.[3]

 

Eestis haigestub HPV põhjustatud vähki igal aastal enam kui 300 inimest ning neile lisanduvad vähieelsete seisundite ja genitaaltüügaste juhud. „Õigeaegse vaktsineerimisega oleks enam kui 90% neist ennetatavad. Kõrge hõlmatus HPV vaktsineerimisega 12-18-aastastel on Eestis täiesti saavutatav. Selleks piisab vaid sellest, kui lapsevanem annab nõusoleku vaktsineerimise läbiviimiseks,“ selgitab Filippova.

 

Eestis on HPV-st põhjustatud haiguste hinnanguline ravikulu 6,8 miljonit eurot aastas.

 

[1] https://www.pulsetoday.co.uk/news/clinical-areas/womens-health/hpv-vacci...

[2] https://publichealthscotland.scot/news/2024/january/no-cervical-cancer-c...

[3] https://www.england.nhs.uk/2023/11/nhs-sets-ambition-to-eliminate-cervic...

 

Allikas: Terviseamet