Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Vaegnägijatele
Laste vaktsineerimine

Iga lapse organismi kaitseb immuunsüsteem. Meie võimuses on seda süsteemi tema eripärasid arvestades tugevamaks muuta. Lapsena saadud vaktsiinide toel suudab keha edaspidi edukalt võidelda haigusetekitajatega ning ennast iseseisvalt kaitsta.

Loe edasi
Täiskasvanutele

Täiskasvanu puutub iga päev kokku tuhandete haigusetekitajatega. Nende eest pakub kaitset immuunsüsteem, mis töötab pidevalt ja märkamatult. Vaktsineerimine aitab organismil ohte ära tunda ja neile vastu astuda.

Loe edasi
Lähen vaktsineerima

Teadus ja tehnoloogia on andnud meie käsutusse mõjusa vahendi võitlemaks nakkushaigustega.

Vahendi, mis tagab tervise täna ja aastateks ette. Vaktsineerimisega kaitseb inimene nii enda, lähedaste kui ka paljude teiste tervist. Mida vähem on haigustel kandepinda, seda tagasihoidlikum on nende levik.

Siit leiad info vaktsineerimispunktide kohta.

Loe edasi

Oktoobri keskel saavad riskirühmad tasuta gripivaktsiini

29. Sept 2023

Pilleriin Soodla, Tartu Ülikooli Kliinikum

Gripp on tõsine viirushaigus, millesse haigestub viiruste kõrghooajal kümneid tuhandeid Eesti inimesi. Viimase kümne aasta jooksul on gripp nõudnud 424 inimese elu. Selleks, et inimesi paremini kaitsta, saavad riskirühmad alates oktoobri keskpaigast gripi vastu tasuta vaktsineerida.

 

Tartu Ülikooli teadlaste ja immunoprofülaktika ekspertkomisjoni hinnangul on grippi haigestumisel suurim risk tüsistuste tekkeks väikelastel, eakatel, lapseootel naistel ja kroonilisi haigusi põdevatel inimestel. Viimase kümne aasta jooksul on grippi surnud 424 inimest, nende seas oli ka lapseootel naisi ning lapsi, kellel olid rasked kaasuvad haigused.

 

“Alates oktoobri keskpaigast on tasuta gripivaktsiini kättesaadav üld- ja erihoolekande teenusel olevatele inimestele, kõigile üle 60-aastastele, lapseootel naistele, kuni 7-aastastele lastele ning gripi riskirühma kuuluvatele alaealistele, kellel on terviseseisundi tõttu suurem risk raskelt haigestuda,” selgitab Tervisekassa vaktsineerimise teenusejuht Hanna Jäe. Nende seas on lapsed ja noorukid, kellel on südameveresoonkonna haigused, onkoloogilised haigused, immuunpuudulikkus, diabeet või obstruktiivne kopsuhaigus. Tasuta gripivaktsiini saavad ka riskirühma kuuluvad sõjapõgenikud.

 

Riskirühma inimeste gripi vastu vaktsineerimise eest tasub Tervisekassa, kes on sellel aastal hankinud 113 000 doosi vaktsiini. „Tervisekassa hangitud gripivaktsiin on riskirühmadele kättesaadav oktoobri keskpaigast, just siis kui on õige aeg vaktsineerimist alustada,“ sõnab Hanna Jäe. Inimestele, kes riskirühma ei kuulu, maksab gripivaktsiin 20–30 eurot, sõltuvalt vaktsineerimisasutuse hinnakirjast.

 

Tartu Ülikooli Kliinikumi infektsioonhaiguste arst dr Pilleriin Soodla sõnul põhjustab gripp erinevalt teistest hingamisteede viirustest kõige raskemat haigestumist, kuni eluohtliku hingamise puudulikkuse ja surmani. „Gripi ennetamise alustala on vaktsineerimine. Vaktsineerida tasuks kõigil, eriti riskirühmadel, enne gripihooaja algust ehk oktoobris või novembris. Gripi vastu vaktsineerimine ei pruugi anda täielikku kaitset haigeks jäämise vastu, kuid see mõjutab haiguse raskusastet ja tänu kaitsesüstile on võimalik vältida tüsistusi,“ kinnitab nakkusarst. 

 

Gripivaktsiini saab soovi korral teha oma perearstikeskuses. Samuti saavad inimesed end kiiresti ja mugavalt vaktsineerida paljudes apteekides ja raviasutuste vaktsineerimiskabinettides üle Eesti. Hoolekandeasutuses teeb gripi vastu vaktsiini kõigile soovijatele sealne õendusteenuse osutaja. Tervisekassa annab oktoobris teada kui vaktsiin on Eestisse saabunud ja on võimalik vaktsineerimisega alustada. Rohkem infot leiab veebilehelt www.vaktsineeri.ee.