Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Vaegnägijatele
Laste vaktsineerimine

Iga lapse organismi kaitseb immuunsüsteem. Meie võimuses on seda süsteemi tema eripärasid arvestades tugevamaks muuta. Lapsena saadud vaktsiinide toel suudab keha edaspidi edukalt võidelda haigusetekitajatega ning ennast iseseisvalt kaitsta.

Loe edasi
Täiskasvanutele

Täiskasvanu puutub iga päev kokku tuhandete haigusetekitajatega. Nende eest pakub kaitset immuunsüsteem, mis töötab pidevalt ja märkamatult. Vaktsineerimine aitab organismil ohte ära tunda ja neile vastu astuda.

Loe edasi
Lähen vaktsineerima

Teadus ja tehnoloogia on andnud meie käsutusse mõjusa vahendi võitlemaks nakkushaigustega.

Vahendi, mis tagab tervise täna ja aastateks ette. Vaktsineerimisega kaitseb inimene nii enda, lähedaste kui ka paljude teiste tervist. Mida vähem on haigustel kandepinda, seda tagasihoidlikum on nende levik.

Siit leiad info vaktsineerimispunktide kohta.

Loe edasi

Lapsevanematele oluline teave: kuidas toimub HPV vastu vaktsineerimine?

08. Dets 2019

Tüdruk

2020-2021. aastatel kuuluvad immuniseerimiskava raames vaktsineerimisele 12-14-aastased tütarlapsed.

 

Tütarlaste vaktsineerimine toimub üldjuhul koolis. Seda peamiselt kolmel põhjusel. Esiteks on seal olemas koolitatud tervishoiutöötaja, kes on valmis protseduuri läbi viima. Teiseks on kool üheks mugavamaks ja kiiremaks võimaluseks jõuda kõigi sihtgruppi kuuluvate tütarlasteni. Kolmandaks on koolidele vaktsiinide jagamine ja nende kasutuse jälgimine aja- ja kuluefektiivne.

Erandjuhtudel (lapsevanema erisoovil või muul põhjusel, nt koolis puudub koolitervishoiuteenuse osutaja) võib tütarlapsi vaktsineerida ka nende perearst või pereõde. 12-14-aastaste tütarlaste HPV vaktsineerimine on tasuta ka perearsti juures.
 

Kuidas vaktsineerimist läbi viiakse?

Inimese papilloomiviiruse (HPV) vastane vaktsineerimine on efektiivseim, kui see on teostatud enne suguelu alustamist ehk orienteeruvalt 12-aastaselt. Vaktsineerimiskuur kuni 15-aastastele koosneb kahest doosist ning üle 15-aastastele kolmest doosist.

 

 

2020-2021. aastatel kuuluvad immuniseerimiskava raames vaktsineerimisele 12-14-aastased tütarlapsed. Vaktsineerimiskuur koosneb kahest doosist. Teine annus tuleb manustada 6-13 kuu möödudes esimese annuse manustamisest.

Vaktsineerimine on vabatahtlik ning alaealiste puhul peab otsuse langetama lapsevanem.

Esmalt küsib kooli tervishoiutöötaja lapsevanemalt kirjalikku nõusolekut. Vanemale saadetakse ka lisateavet HPV kohta ja vaktsiini kohta, mis aitab teha informeeritud valiku. Nõusolekut küsitakse vähemalt nädal enne võimalikku vaktsineerimist.

Lapsevanem saadab oma nõusoleku või keeldumise kirjalikult ning seda säilitatakse edaspidi lapse tervisedokumentide hulgas.

Keelduvast seisukohast on lapsevanemal õigus hiljem taganeda. Meeles tuleb pidada, et immuniseerimiskava raames vaktsineeritakse tasuta vaid 12-14-aastaseid tütarlapsi.

Vaktsineerimine toimub nõusoleku korral. Vaktsineerimiskuur koosneb kahest doosist. Esimese ja teise annuse vaheline intervall on vähemalt 6 kuud, kuid mitte rohkem kui 13 kuud.  Mõlemad doosid on tütarlapsele tasuta.

Vaktsineerimiseks kutsub kooli tervishoiutöötaja tütarlapse oma tööruumi. Vaktsiini manustatakse lihasesiseselt õlavarre deltalihase piirkonda. Peale süsti jälgitakse patsienti võimalike kõrvaltoimete suhtes, et tagada protseduuri turvaline kulgemine.

Kui saabub aeg teha vaktsiinikuuri teine süst, annab kooli tervishoiutöötaja sellest taas teada.

Vaktsineerimise tulemusel saab tütarlaps pikaajalise kaitse HPV-nakkuse kõige ohtlikumate tüvede vastu, mis põhjustavad suurema osa viirusega seotud vähkidest. Lisaks kaitseb vaktsiin ka suguelundite kondüloomide eest (healoomulised muutused nahal ja limaskestadel).

 

Irina Filippova, Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna peaspetsialist