Vaegnägijatele
Laste vaktsineerimine

Iga lapse organismi kaitseb immuunsüsteem. Meie võimuses on seda süsteemi tema eripärasid arvestades tugevamaks muuta.

Loe edasi
Täiskasvanutele

Täiskasvanu puutub iga päev kokku tuhandete haigusetekitajatega. Nende eest pakub kaitset immuunsüsteem, mis töötab pidevalt ja märkamatult. Vaktsineerimine aitab organismil ohte ära tunda ja neile vastu astuda.

Loe edasi
Tervishoiutöötajatele

Tervishoiutöötajatel on väga oluline roll vaktsineerimise elluviimisel. Neilt saadud info ja selgitused mõjutavad inimeste otsuseid ning kogutud tagasiside ja statistika aitavad suunata vaktsineerimispoliitikat.

Loe edasi
Reisivaktsineerimine ja profülaktika

Nakkushaiguste vältimiseks peaksid riskipiirkondadesse sõitjad pöörduma vähemalt 4 nädalat enne reisi algust oma perearsti poole või reisimeditsiini kabinetti tervisekontrolliks ja vajadusel ka vaktsineerimiseks.

Loe edasi

Uuest aastast rakenduvad muudatused riiklikus immuniseerimiskavas

Uuest aastast hakkab Eestis kehtima uus immuniseerimiskava, mis tähendab ennekõike ühe uue vaktsiini kalendrisse lisamist ja uuele vaktsiinikombinatsioonile üleminekut.

Uueks kalendrisse lisatavaks vaktsiiniks on 12-14-aastastele tütarlastele suunatud inimese papilloomiviiruse vaktsiin (HPV).

Uue vaktsiinikombinatsioonina võetakse aastal 2018 kasutusele kuuevalentne vaktsiin (DTPa-IPV-Hib-HepB), mis on mõeldud väikelaste vaktsineerimiseks difteeria, teetanuse, läkaköha, poliomüeliidi, Haemophilus influenzae tüüp b  ja B-viirushepatiiti haigestumise vastu. Vaktsiini manustatakse lastele alates 3. elukuust.

Kuuevalentse vaktsiini kasutusele võtmisega koos lõpetatakse imikute sünnijärgne  B-viirushepatiidi vastane vaktsineerimine sünnitusmajades.    Sünnijärgselt vaktsineeritakse edaspidi ainult neid lapsi, kelle puhul on teada või suurem risk, et nende ema võib olla B-viirushepatiiti nakatunud või haigestunud.

Uus immuniseerimiskava Vanus               Vaktsiini tähis ja manustamise kordus 12 tundi               HepB 1*
1–5 päeva           BCG
2 kuud                 RV
3 kuud                 DTaP-IPV-Hib-HepB 1 + RV 2
4,5 kuud              DTaP-IPV-Hib-HepB 2 + RV 3**
6 kuud                 DTaP-IPV-Hib-HepB 3
1 aasta                 MMR 1
2 aastat                DTaP-IPV-Hib-HepB 4
6–7 aastat            DTaP-IPV
12 aastat              HPV 1, 2***
13 aastat              MMR 2
15–17 aastat       dTap Täiskasvanud (iga 10 aasta järel)              dT Tähiste seletused: HepB – B-viirushepatiidi vaktsiin
BCG – tuberkuloosi vaktsiin
RV – rotaviirusnakkuse vaktsiin
DTaP-IPV-Hib-HepB – difteeria, teetanuse, atsellulaarse läkaköha, inaktiveeritud  poliomüeliidi, Haemophilus influenzae tüüp b nakkuse ja B-viirushepatiidi vaktsiin (kuuevalentne vaktsiin)
MMR – leetrite, mumpsi ja punetiste vaktsiin
DTaP-IPV – difteeria, teetanuse, atsellulaarse läkaköha ja inaktiveeritud poliomüeliidi vaktsiin (neljavalentne vaktsiin)
HPV – inimese papilloomiviirusnakkuse vaktsiin
dTpa – difteeria, teetanuse ja atsellulaarse läkaköha vaktsiin
dT – difteeria ja teetanuse vaktsiin * Üksnes HBsAg-positiivsetel või raseduse ajal B-viirushepatiidi osas analüüsimata emadel sündinud riskirühma kuuluvad vastsündinud
** Üksnes rotaviirusnakkuse viievalentse vaktsiini korral
*** Üksnes tütarlapsed. Esimese ja teise annuse vaheline minimaalne intervall vähemalt 6 kuud, kuid mitte rohkem kui 13 kuud. Loe lisaks:
  • Sotsiaalministri 02.03.2017 määrus nr 9
  • Uus immuniseerimiskava rakendusjuhis (kehtiv alates 1.01.2018.a)
  • Kuuevalentne vaktsiini Infanrix Hexa SPC
  • HPV vaktsiin Gardasil 9 SPC