Vaegnägijatele
Laste vaktsineerimine

Iga lapse organismi kaitseb immuunsüsteem. Meie võimuses on seda süsteemi tema eripärasid arvestades tugevamaks muuta.

Loe edasi
Täiskasvanutele

Täiskasvanu puutub iga päev kokku tuhandete haigusetekitajatega. Nende eest pakub kaitset immuunsüsteem, mis töötab pidevalt ja märkamatult. Vaktsineerimine aitab organismil ohte ära tunda ja neile vastu astuda.

Loe edasi
Tervishoiutöötajatele

Tervishoiutöötajatel on väga oluline roll vaktsineerimise elluviimisel. Neilt saadud info ja selgitused mõjutavad inimeste otsuseid ning kogutud tagasiside ja statistika aitavad suunata vaktsineerimispoliitikat.

Loe edasi
Reisivaktsineerimine ja profülaktika

Nakkushaiguste vältimiseks peaksid riskipiirkondadesse sõitjad pöörduma vähemalt 4 nädalat enne reisi algust oma perearsti poole või reisimeditsiini kabinetti tervisekontrolliks ja vajadusel ka vaktsineerimiseks.

Loe edasi

Täiskasvanutele mõeldud leetrite vaktsiin jõuab apteekidesse uuel nädalal

Hetkel Eesti turult puuduv MMR vaktsiin (leetrid, punetised, mumps) täiskasvanutele jõuab Eestisse järgmisel nädalal ja hiljemalt reedel, 13. märtsil peaks see olema apteekides saadaval.

Leetrite vastast vaktsineerimist peaksid kaaluma täiskasvanud, kes ei ole leetreid põdenud ning keda ei ole MMR vaktsiiniga vaktsineeritud. Kaitse saamiseks tuleks vaktsineerida  MMR vaktsiini 2 doosiga vähemalt 4 nädalase intervalliga. Vaktsineerimist viivad läbi perearstid või pereõed või vaktsineerimiskabinetid.

Neil, keda on vaktsineeritud MMR vaktsiini ühe doosiga, on soovitatav vaktsineerida ka teise doosiga vähemalt 4 nädalase intervalliga dooside vahel.

Neil, kellel puuduvad andmed varasema vaktsineerimise kohta või kellel seroloogilise uuringu tulemusena on selgunud kaitsva tasemega IgG antikehade puudumine, on soovitatav  vaktsineerida  MMR vaktsiini 2 doosiga vähemalt 4 nädalase intervalliga.

Haigega kokku puutunud ja tõenäoliselt nakatunud inimest võib vaktsineerida leetrite vastu kuni 72 tunni jooksul pärast haigestunuga kokkupuudet. Haigestumisel kulgevad leetrid sel juhul kergemas haigusvormis.

Kindlasti peaksid vaktsineerimisele mõtlema need inimesed, kelle pereliikmetel on diagnoositud immuunpuudulikkus või kelle pereliikmed saavad keemiaravi või muud immuunsust pärssivat ravi.

Tark oleks vaktsineerida neil seni vaktsineerimata inimestel, kes kavandavad reisi piirkonda, kus leetritesse haigestumine on kõrge.

MMR vaktsiin on vastunäidustatud raseduse korral. Pärast vaktsineerimist tuleks võimalikku rasestumist vältida vaktsineerimisele järgneva  kuu jooksul või arsti poolt nimetatud ajal.   

Leetrid läbi põdenud inimene omandab eluaegse immuunsuse haiguse suhtes.

Lapsi vaktsineeritakse Eestis riikliku immuniseerimiskava alusel kahe vaktsiinidoosiga 1- ja 13 aasta vanuses.