Vaegnägijatele
Laste vaktsineerimine

Iga lapse organismi kaitseb immuunsüsteem. Meie võimuses on seda süsteemi tema eripärasid arvestades tugevamaks muuta.

Loe edasi
Täiskasvanutele

Täiskasvanu puutub iga päev kokku tuhandete haigusetekitajatega. Nende eest pakub kaitset immuunsüsteem, mis töötab pidevalt ja märkamatult. Vaktsineerimine aitab organismil ohte ära tunda ja neile vastu astuda.

Loe edasi
Tervishoiutöötajatele

Tervishoiutöötajatel on väga oluline roll vaktsineerimise elluviimisel. Neilt saadud info ja selgitused mõjutavad inimeste otsuseid ning kogutud tagasiside ja statistika aitavad suunata vaktsineerimispoliitikat.

Loe edasi
Reisivaktsineerimine ja profülaktika

Nakkushaiguste vältimiseks peaksid riskipiirkondadesse sõitjad pöörduma vähemalt 4 nädalat enne reisi algust oma perearsti poole või reisimeditsiini kabinetti tervisekontrolliks ja vajadusel ka vaktsineerimiseks.

Loe edasi

Lastehalvatustõbi ei ole maailmast kadunud

Oktoobris 2013 algas lastehalvatustõve ehk poliomüeliidi puhang Süürias, kus on 26. novembri seisuga avastatud 17 haigelt metsiku poliomüeliidi viiruse 1. tüüp, mis geneetiliste omaduste põhjal pärineb Egiptusest. Analoogsed poliomüeliidiviirused on levinud ka Pakistanis ja Palestiinas.

Süüria lastehalvatustõve puhangu põhjuseks on laste ja noorukite puudulik vaktsineerimine kodusõja tingimustes ja seetõttu suure immuunsuseta kontingendi kujunemine elanikkonna seas.

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) hinnangu alusel võivad Süüriast pärit varjupaigataotlejad, sõjapõgenikud ja illegaalsed immigrandid tuua lastehalvatustõve viirused ka Euroopa Liidu maadesse.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on poliomüeliidi alalise levikuga maadeks tänapäeval Afganistan, Pakistan ja Nigeeria, kuid puhangud esinevad ka Somaalias, Kamerunis, Etioopias ja Keenias. Juhul kui Eesti kodanikud reisivad nimetatud maadesse, peaksid nad olema vaktsineeritud poliomüeliidi vastu.

Maailma Terviseorganisatsioon soovitab poliomüeliidiviiruste leviku vältimiseks riigis vaktsineerida vähemalt 95% lastest. Eestis oli 2012. aastal kahe aasta vanustest lastest vaktsineeritud lastehalvatustõve vastu 94,6 %. Vähem kui 95% lastest oli vaktsineeritud Tallinnas, Harjumaal, Pärnumaal, Hiiumaal ja Valgamaal. 2-14. aasta vanustest lastest oli lastehalvatustõve vastu vaktsineerimata 4152 last ehk 2,4%. Seega on Eestis olemas üsna suur lastehalvatustõve vastase kaitseta laste rühm ja kui nende sekka satub poliomüeliidiviirus, võib meilgi vallanduda poliomüeliidi puhang.

Lastehalvatustõbi on suure ohtlikkusega nakkushaigus, mis kahjustab kesknärvisüsteemi ja põhjustab raskekujulisi jäsemete halvatusi ning 5-10% juhtudest lõpeb haigus surmaga hingamislihaste halvatuse tõttu. Poliomüeliidiviirused levivad toidu ja joogiveega ning haige levitab neid roojaga. Nakatuda võivad kõigis vanuses immuunkaitseta inimesed.