Accessibility
Laste vaktsineerimine

Iga lapse organismi kaitseb immuunsüsteem. Meie võimuses on seda süsteemi tema eripärasid arvestades tugevamaks muuta. Lapsena saadud vaktsiinide toel suudab keha edaspidi edukalt võidelda haigusetekitajatega ning ennast iseseisvalt kaitsta.

Подробнее
Täiskasvanutele

Täiskasvanu puutub iga päev kokku tuhandete haigusetekitajatega. Nende eest pakub kaitset immuunsüsteem, mis töötab pidevalt ja märkamatult. Vaktsineerimine aitab organismil ohte ära tunda ja neile vastu astuda.

Подробнее
Tervishoiutöötajatele

Tervishoiutöötajatel on väga oluline roll vaktsineerimise elluviimisel. Neilt saadud info ja selgitused mõjutavad inimeste otsuseid ning kogutud tagasiside ja statistika aitavad suunata vaktsineerimispoliitikat.

Подробнее
Reisivaktsineerimine

Nakkushaiguste vältimiseks peaksid riskipiirkondadesse sõitjad pöörduma vähemalt 4 nädalat enne reisi algust oma perearsti poole või reisimeditsiini kabinetti tervisekontrolliks ja vajadusel ka vaktsineerimiseks.

Подробнее

Vaktsiinide ajalooline mõju

Enne vaktsiinide leiutamist ja rakendamist olid nakkushaigused üheks enim levinud surmapõhjuseks. Näiteks 18. sajandi lõpul tapsid rõuged umbes 400 000 eurooplast aastas. Eriti armutu oli tõbi laste suhtes ning 80% nakatunutest surid. 20.sajandil nõudsid rõuged hinnanguliselt 300–500 miljoni inimese elu.

 

1979. a sai aga looduslike rõugeviiruste poolt tekitatud rõuged esimeseks nakkushaiguseks, mis on vaktsineerimise toel maailmast likvideeritud.

 

Eesti kohta on nakkushaiguste juhtude ja vaktsineerimise mõju kohta säilinud infot alates 1945-st aastast. Alljärgnevates tabelites on esitatud mitme ohtliku haiguse registreeritud juhud 100 000 elaniku kohta, vaktsineerimisega alustamine ning saavutatud mõju.

 

Äge B-viirushepatiidi ajaloolise mõju joonis

 

 

 

Läkaköha ajaloolise mõju joonisMumpsi ajaloolise mõju joonisPoliomüeliidi ajaloolise mõju joonisPunetiste ajaloolise mõju joonisDifteeria ajaloolise mõju joonis

 

Nagu tabelitest näha võib, on vaktsineerimine aidanud oluliselt vähendada nakkushaiguste levikut Eestis. See efekt püsib tõenäoliselt aga vaid seni, kuni inimesed otsustavad kaitsesüstimise kasuks.