Vaegnägijatele
Laste vaktsineerimine

Iga lapse organismi kaitseb immuunsüsteem. Meie võimuses on seda süsteemi tema eripärasid arvestades tugevamaks muuta. Lapsena saadud vaktsiinide toel suudab keha edaspidi edukalt võidelda haigusetekitajatega ning ennast iseseisvalt kaitsta.

Loe edasi
Täiskasvanutele

Täiskasvanu puutub iga päev kokku tuhandete haigusetekitajatega. Nende eest pakub kaitset immuunsüsteem, mis töötab pidevalt ja märkamatult. Vaktsineerimine aitab organismil ohte ära tunda ja neile vastu astuda.

Loe edasi
Tervishoiutöötajatele

Tervishoiutöötajatel on väga oluline roll vaktsineerimise elluviimisel. Neilt saadud info ja selgitused mõjutavad inimeste otsuseid ning kogutud tagasiside ja statistika aitavad suunata vaktsineerimispoliitikat.

Loe edasi
Reisivaktsineerimine

Nakkushaiguste vältimiseks peaksid riskipiirkondadesse sõitjad pöörduma vähemalt 4 nädalat enne reisi algust oma perearsti poole või reisimeditsiini kabinetti tervisekontrolliks ja vajadusel ka vaktsineerimiseks.

Loe edasi

Vaktsiinid

Vaktsiiniteadus ja tehnoloogia on tänapäeval suutelised looma vaktsiine, mille omadused vastavad nii tervishoiuteenuse osutajate kui ka lapsevanemate ootustele ja nõuetele. 

 

Vaktsiine on kahte tüüpi:

Mida sarnasem on vaktsiin ja keha reaktsioon loomulikul teel saadud haigusele, seda efektiivsem on immuunsüsteemi vastus.

 

Nõrgestatud elusvaktsiin

  • Luuakse laboratoorselt haigust tekitava bakteri või viiruse nõrgestamise teel.
  • On võimeline paljunema ja immuunsust kujundama, kuid üldiselt haigustunnuseid ei tekita.

Tuntuimad nõrgestatud elusvaktsiinid on leetrite, mumpsi, punetiste, tuulerõugete, vöötohatise, kollapalaviku, rotaviiruse, pärisrõugete ja suukaudne poliomüeliidi ning nõrgestatud elusbakteri-vaktsiinidest tuberkuloosi ja suu- kaudne kõhutüüfuse vaktsiin.

 

Inaktiveeritud vaktsiinid

  • Sisaldavad surmatud bakterirakke või viiruseid (täisrakulised vaktsiinid) või murdosa nende valkudest või polüsahhariididest (komponentvaktsiinid).
  • Mõned vaktsiinid sisaldavad toksoide (inaktiveeritud bakteriaalseid toksiine), nagu näiteks teetanusevaktsiin.
  • Polüsahhariidvaktsiinid on tehtud bakteri rakuseinast.
  • Konjugeeritud polüsahhariidvaktsiinides on polüsahhariid seotud valgulise komponendiga ning seetõttu kujundavad nad tugevama immuunsuse.

Inaktiveeritud viirusevaktsiinid on näiteks poliomüeliidi, A-hepatiidi, gripi, puukentsefaliidi, jaapani entsefaliidi ja marutõve vaktsiinid.

Inaktiveeritud bakteri-vaktsiinid on läkaköha, kõhutüüfuse, koolera ja katku vaktsiinid.