Accessibility
Vaccinating children

The body of each child is protected by their immune system. It is in our power to strengthen this system even more, taking into account the characteristics of a child’s immune system.

Read more
Vaccination of adults

An average adult is exposed to thousands of pathogens daily. The immune system, which works continuously and imperceptibly, protects the body from those pathogens.

Read more
For healthcare workers

Healthcare workers professionals play a very important role in conducting vaccination. The information and explanations received from them affect people's decisions, and the feedback and statistics collected help direct vaccination policies.

Read more
Travel vaccination

In order to avoid infectious diseases, travellers to risk areas should turn to their own family physician or travel medicine office at least 4 weeks before the trip, for a medical examination and, if necessary, to get vaccinated.

Read more

Leetrid

Leetrid

Vaktsineerimine on lastele vaktsineerimiskava alusel tasuta.

 

Mis on leetrid?

Leetrid on väga nakkav viiruslik lööbeline nakkushaigus ja levinud üle maailma. Leetrid võivad kulgeda raskes vormis, mille sagedasteks tüsistusteks on kopsu-, keskkõrva- või ajupõletik. 

 

Kuidas levib?

Viirus levib piisknakkusena haige köhimisel või aevastamisel.

 

Haige on nakkusohtlik 4-5 päeva enne ja kuni 5 päeva pärast lööbe teket. Sagedamini haigestuvad kuni 7-aastased lapsed. Haiguse riskifaktoriks võib olla alatoitumine.

 

Väliskeskkonnas ja päevavalguses hävib viirus poole tunni jooksul.

 

Haigusnähud

Leetrite peiteaeg on 7-18 päeva (keskmiselt 10 päeva).

 

Haigusnähtudeks on palaviku tõus, halb enesetunne, köha, nohu, silma sidekesta põletik ja valguskartus. Teisel päeval pärast esmaste haigustunnuste ilmnemist tekivad põskede limaskestadele hammaste kohale valkjad erkpunase äärisega laigud (nn Kopliki laigud). Mõne päeva pärast ilmub lööve nahale. Lööbe tunnused ilmnevad esmalt kõrvade tagant ning levivad edasi näole ja kaelale, järgmisel päeval levib lööve kehale ja kätele ning kolmandal peopesadesse ja jalataldadele. Lööve on algul roosa, hiljem intensiivselt punetav, püsib 4-5 päeva ja kaob tekkimise järjekorras. 6.-10. päeval muutub lööbega nahk pruunikaks ja hakkab ketendama. Palavik püsib kuni lööbimise lõpuni.

 

Leetrite tüsistusteks on sageli kopsu-, keskkõrva- või ajupõletik.

 

Kuidas diagnoositakse?

Leetrid diagnoositakse haigusnähtude, epidemioloogiliste andmete (viibimine leetrite levialal) ning laboratoorsete uuringute alusel.

 

Kuidas hoiduda haigestumisest?

Leetritesse haigestumist aitab vältida õigeaegne vaktsineerimine. Eestis kasutusel olev vaktsiin annab lisaks leetritele kaitse ka mumpsi ja punetiste vastu.

 

Leetrid on väga nakkav haigus ja kokkupuutest haigega tuleb hoiduda kogu nakkusohtliku perioodi vältel. Lähikondlased, kes ei ole haigust põdenud ega ka leetrite vastu vaktsineeritud, on soovitatav haigest eraldada ja võimalikult kiiresti vaktsineerida.

 

Imikud, kelle emad on põdenud leetreid, omandavad 6-9 kuuks sünnijärgse immuunkaitse.

Leetrite läbipõdemine annab eluaegse immuunsuse.

 

Eestis kasutatav vaktsiin leetrite ennetamiseks

 

Tagasi lehele