Tervishoiutöötajatele

Immuniseerimiskava

Immuniseerimiskava rakendusjuhis 

Lisa 1 poliomüeliit
Lisa 2 difteeria-teetanus
Lisa 3 difteeria-teetanus-läkaköha
Lisa 4 difteeria-teetanus-läkaköha-poliomüeliit
Lisa 5 mumps-leetrid-punetised
Lisa 6 B- viirushepatiit
Lisa 7 vaktsineerimisest keeldumine (soovituslik vorm)
Lisa 7 vaktsineerimisest keeldumine (soovituslik vorm, vene k)

Immuniseerimispass (trükifail) 

Immuniseerimisraamat
Juhend immuniseerimisraamatu täitmiseks

Immuniseerimisalased aruanded ja juhendid

Vaktsiinid ja vaktsineerimine. Vaktsineerija käsiraamat. Kuulo Kutsar, 2013

Räägime laste kaitsmisest - kommunikatsioonialane juhis tervishoiutöötajatele. ECDC ja Terviseamet 2014

Spetsiifilised immuunglobuliinid ja nende kasutamine. Sotsiaalministeerium, Terviseamet ja Eesti Infektsioonhaiguste Selts, 2014

Info dT vaktsiini kohta seisuga 8.08.2017

Seoses vaktsiini Imovax d.T. Adult tarneraskustega väljastab Terviseamet vaktsiini ajutiselt vaid vältimatu abi osutamiseks. Esialgse info kohaselt saabub järgmine dT vaktsiini partii Eestisse 2017. a novembrikuus.

Leetrite-vastase vaktsineerimise soovitused täiskasvanutele

Inimesed, kes ei ole leetreid põdenud või pole vaktsineeritud leetrite vastu, on potentsiaalselt vastuvõtlikud leetrite suhtes. Leetrite vastu on võimalik vaktsineerida MMR liitvaktsiiniga. Püsikindel immuunsus leetrite vastu kujuneb kahe MMR vaktsiini doosi järgselt.

Soovitused täiskasvanutele leetrite-vastase vaktsineerimise osas

  1. Isikutel, kes ei ole leetreid põdenud ja keda ei ole leetrite vastu vaktsineeritud, on soovitatav teha  MMR vaktsiini 2 doosi vähemalt 4 nädalase intervalliga.
  2. Isikutel, kes on vaktsineeritud ühe MMR vaktsiini doosiga, on soovitatav korduvvaktsineerimist ühe MMR vaktsiini doosiga.
  3. Isikuid, kes on sündinud ajavahemikul 1980- 1992. a ja vaktsineeritud kahe leetrivaktsiini doosiga, on soovitatav korduvvaktsineerida ühe MMR vaktsiini doosiga.
  4. Isikutel, kes on sündinud pärast 1993. a ja vaktsineeritud kahe MMR vaktsiini doosiga, pole vaja ennast korduvalt vaktsineerida.

Kindlasti soovitame vaktsineerimist järgmistele isikutele:

  • kelle pereliikmetel on diagnoositud immuunpuudulikkus või kelle pereliikmed saavad keemiaravi või muud immuunsust mõjutavat ravi;
  • kes kavandavad reisi piirkonda, kus on kõrge leetritesse haigestumus;
  • kes töötavad tervishoiuasutustes, kuhu hospitaliseeritakse ja kus ravitakse leetrite kahtlusega/haigusega patsiente;
  • kes on leetrite kahtlusega patsiendi lähikontaktsed (72 tunni jooksul pärast nakatumist tehtud vaktsineerimine hoiab suure tõenäosusega haiguse kujunemise ära).

 MMR vaktsiin on vastunäidustatud raseduse korral. Reproduktiivses eas naised peavad vältima pärast vaktsineerimist rasestumist 3 kuu jooksul (või arsti poolt soovitatud aja jooksul).

TÄHELEPANU!

MMR vaktsiini tuleb säilitada temperatuuril +2 kuni +8°C. Juhul kui perearst väljastab patsiendile retsepti vaktsiini ostmiseks, peab patsient koheselt pärast vaktsiini ostmist minema perearsti juurde vaktsiini süstima. Kui süsti tegemine pole võimalik 1 tunni jooksul pärast vaktsiini ostmist, siis tuleb kuni vaktsiini manustamiseni säilitada seda temperatuuril +2 kuni +8°C.

 
Viimati uuendatud:  teisipäev, 8 august 2017 13:53